در بی امكاناتی غرق می شویم!

در بی امكاناتی غرق می شویم! ایمن رها: سواحل دریای خزر با طبیعت زیبای خود، سالانه پذیرای میلیون ها توریست از سراسر ایران بوده و شنا در فصول گرم سال بخصوص در استان های گیلان و مازندران یكی از تفریحات سالم و رایج در این پهنه است، اما آنچه كه این تفریح هیجان انگیز را به تجربه ای غم انگیز بدل می كند آمار قابل توجه تعداد غریق در دریا است كه هر ساله خاطره ای تلخ برای بعضی خانواده ها بوجود آورده و برگی دیگر بر داستان ˮشنا ممنوعˮ را رقم می زند.


سواحل دریای خزر با طبیعت زیبای خود، سالانه پذیرای میلیون ها توریست از سراسر ایران بوده و شنا در فصول گرم سال بخصوص در استان های گیلان و مازندران یكی از تفریحات سالم و رایج در این پهنه است؛ اما آنچه كه این تفریح هیجان انگیز را به تجربه ای غم انگیز بدل می كند آمار قابل توجه تعداد غریق در دریا است كه هر ساله خاطره ای تلخ برای بعضی خانواده ها بوجود آورده و برگی دیگر بر داستان "شنا ممنوع" را رقم می زند.
یكی از علل عمده غریق در دریای خزر، وجود رژیم امواج و جریان های دریایی و ساحلی است كه بسیار خطرناك بوده و حتی افراد ماهر و آشنا به فنون شنا هم با گرفتار شدن در این جریان ها احتمال غرق شدنشان وجود دارد.
مازندران با داشتن ۴۰۰ كیلومتر نوار ساحلی دارای 52 دستگاه آمبولانس و خودروی پشتیبانی، 57 دستگاه موتورسیكلت، 13فروند قایق نجات، 14 دستگاه جت اسكی و 10 فروند شناور دریایی برای اجرای عملیات امداد و نجات ساحلی است.
بر طبق آمار به دست آمده از جمعیت هلال احمر استان مازندران امسال تیم های امداد و نجات ساحلی جمعیت هلال احمر استان و ناجیان غریق مستقر در سواحل از آغاز طرح كاهش غریق در خرداد 97 تا كنون موفق به نجات 3077 غریق در دریا شدند؛ تعداد بیش از هزار نجاتگر و ناجی غریق در 376 نقطه پرخطر ساحل مازندران 111مصدوم حوادث دریایی را به مراكز درمانی انتقال داده و 6000 نفر هم با رجوع به پایگاه ها و پست های امداد و نجات ساحلی هلال احمر مازندران از خدمات امدادی سرپایی برخوردار شدند.
كریمیان، رئیس هیات نجات غریق و غواصی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا توضیح داده كه از آغاز طرح های دریا تابحال 36 تن در دریای خزر غرق شده اند؛ هرچند این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 30درصد كاهش داشته اما به قول او حتی یك غریق هم اضافی است.
*چالش های پیش روی ناجیان غریق
آیت كشاورزیان، رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن هم كمبود شدید سخت افزاری را عامل اصلی و مشكل عمده ناجیان غریق دانست و خاطرنشان كرد: متاسفانه خیلی از حوادثی كه در دریا به وجود می آید ناشی از نقصان امكانات ناجیان غریق است.
وی با بیان اینكه اگر تیم ها و هیئت های نجات غریق مجهز به امكانات كامل و بروز باشند حتی می توان آمار غریق را به صفر رساند، اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه در بحث نجات غریق حائز اهمیت بوده مسئله زمان است كه بتوان در حداقل زمان ممكن به غریق دسترسی پیدا كرد.
كشاورزیان تصریح كرد: با دارا بودن تجهیزاتی نظیر جت اسكی، قایق های تندرو و موتورهای چهار چرخ در سواحل می توان زمان دسترسی به غریق را كاسته و از فرصت طلایی نجات، به نحو احسن بهره برد.
رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن از چالش های مختلف بر سر راه ناجیان غریق یاد كرد و اظهار داشت: اگر یك ناجی دغدغه ای جز نجات جان افراد نداشته و تمركز لازم را داشته باشد درصد اشتباهات وی كاهش یافته و آمار نجات افزایش خواهد یافت.
وی، مشكلات پرداخت حقوق، ساعات كاری ناموزون، كمبود ناجی متناسب با وسعت سواحل، فقدان پوشش بیمه ای توانمند و درخور را از دغدغه های ناجیان غریق دانست و اضافه كرد: همه این موارد تنها با تخصیص بودجه مناسب به راحتی رفع خواهد شد.
*عدم توجه مسافران به تابلوهای هشداردهنده در سواحل مشكل اصلی ناجیان غریق
كشاورزیان اظهار نمود: خیلی از مسافران و گردشگران بدون توجه به تابلوهای اخطار دهنده در سواحل و محدوده های ممنوعه شنا وارد دریا می شوند كه این خود بزرگترین چالش ناجیان غریق در شمال است.
رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن با اشاره به اینكه خیلی از افراد بر سر حضور در عمق های بیشتر با ناجیان غریق به مجادله و مرافعه می پردازند، اظهار داشت: رفتارهای این گونه چیزی جز فقر فرهنگی نبوده چون كه تذكرات ناجیان به خیر و صلاح شناگران است و آنها آشنایی كامل به وضعیت منطقه دارند.
وی با بیان اینكه ناجیان منطقه بر مبنای اصول، ضوابط و شرایط دریا انتخاب می شوند، خاطرنشان كرد: ناجیان هر منطقه آشنا به مشخصات دریا و جریانات دریایی و آگاه به وجود چاله در كف بستر در منطقه استقرار خود بوده و شناگران باید به هشدارهای ناجیان توجه داشته باشند.
*كمبود طرح های سالم سازی در سواحل مازندران
كشاورزیان در بخش دیگری از گفت و گو به كمبود طرح های سالم سازی در سواحل مازندران اشاره و خاطرنشان كرد: طرح های سالم سازی به جهت تمركز شناگران و تعدد ناجیان دارای قدرت كنترل بیشتری بوده و می تواند آمار غریق را كم كند.
رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن در ادامه اضافه كرد: انتخاب یك منطقه برای طرح سالم سازی بر مبنای اصول كارشناسی و مطالعه بستر و جریانات امواج صورت گرفته و بر این مبنا خطرات غریق كاسته خواهد شد.
وی، تعدد ساختمان های بلندمرتبه در سواحل را یكی از دلایل كمبود طرح های سالم سازی عنوان و تصریح كرد: با هزینه های بیشتر و سرمایه گذاری با وجود چنین ساختمان هایی می توان تعداد طرح های دریا را با شرایط خاص افزایش داد.
نقش رسانه ها بخصوص صدا و سیما در كاهش غریق در دریا
كشاورزیان در ادامه به گسترش اطلاعات آموزشی و ترویج فرهنگ عمومی توسط رسانه ها پرداخت و اذعان كرد: نقش رسانه ها به خصوص صدا و سیما كه دارای مخاطب میلیونی است بدون شك در كاهش تعداد غرق شدگان دریا راهگشا خواهد بود. ساخت برنامه های مناسب و پخش به موقع آن از رسانه ای مانند تلویزیون با هدف آگاهی رسانی و اخطار به مردم در نحوه استفاده از دریا و تفریحات سالم در آن، راهكاری است كه باید در دستور كار سازمان صدا و سیما قرار گیرد.
رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن از وجود و تعدد بنرهای اخطار دهنده در ورودی سواحل سخن گفت و افزود: مردم دیگر توجهی نسبت به این علائم ندارند و بارها شاهد وجود غریق در مناطق ممنوعه شنا بودیم؛ در این مقوله ورود صدا و سیما برای آگاهی رسانی ضروری می باشد.
لزوم آموزش شنا از كودكی
كشاورزیان به رویكرد كشورهای دیگر در مبحث آموزش شنا به كودكان اشاره نمود و اضافه كرد: در خیلی از كشورهای صاحب نام دنیا آموزش شنا از سن 4 سالگی برای كودكان الزامی بوده و حتی واحدی به نام شنا در مدارس آموزش داده می شود.
رئیس هیئت نجات غریق شهرستان تنكابن، آشنایی به فنون شنا را یك اولویت برای تمام افراد جامعه دانست و تصریح كرد: چنانچه این مورد بعنوان یك اصل در مباحث آموزشی در دستور كار قرار گیرد نه تنها سبب ارتقای سلامت جامعه بوده بلكه باعث كاهش غریق خواهد بود.
*عمده ترین دلایل افزایش غریق در دریای خزر جریان های دریایی و ساحلی است
علی صفرپور، مربی رسمی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ایران از وجود جریانات سطحی و زیر سطحی در سواحل سخن گفت و تصریح كرد: یكی از علل عمده غریق در دریای خزر، وجود رژیم امواج و جریان های دریایی و ساحلی است.
وی به واژه "جریان شكافنده یا جریان های مرگبار" كه به "Rip Currents" مشهورند اشاره و خاطرنشان كرد: این جریان ها بسیار خطرناك هستند، چون كه حتی افراد ماهر و آشنا به فنون شنا هم با گرفتار شدن در این جریان ها احتمال غرق شدنشان وجود دارد.
مربی رسمی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ایران با تشریح جریان شكافنده كه اصولا جریان برگشتی آب به دریا و خلاف حركت امواج است، اظهار نمود: این اتفاق معمولا در سواحلی به عمق 1.5 تا 2 متر به بالا، شایع ترین آمار غریق را به وجود می آورد به این صورت كه با كشاندن شناگر به عمق بیشتر به اصطلاح زیر پای او را خالی كرده و وی را در راه خود به داخل دریا فرو می برد.
صفرپور جریان شكافنده را جزء لاینفك تمام دریاها و اقیانوس ها دانست و خاطرنشان كرد: افراد نابلد به فنون شنا به راحتی در این جریان غرق شده و بنابراین كار ناجیان برای نجات و رهایی وی از جریان به شدت مشكل است كه حتی تا مواردی جان ناجیان هم به مخاطره خواهد افتاد.
نجاتگر جمعیت هلال احمر افزود: چاره ‎های مختلفی برای گریز از جریان وجود داشته و نمونه آن شنا در جهت جریان و سپس در موازات ساحل است تا بتوان از این جریان ها جدا شده و نهایتا به شیب ملایم به سمت ساحل حركت كرد كه تمام این موارد به توان و قدرت بالای شناگر بستگی دارد.
غرور كاذب در مهارت های شنا
صفرپور با تائید و یادآوری مشكلات موجود برای ناجیان دریای مازندران و هم كمبودهای فرهنگی و آموزشی اظهار داشت: بعضی از مشكلات پیرامون افرادی است كه با شنا در محیط های بسته آگاهی داشته ولی در دریا و آب های آزاد تجربه ای ندارند و به این دلیل دچار نوعی غرور كاذب می شوند.
مربی فدراسیون شنا با بیان اینكه فنون و مهارت های لازم این رشته در استخر مناسب دریا نبوده و شنای در آبهای آزاد قوانین خاص خویش را دارا است، خاطرنشان كرد: خیلی از مسافران و افراد غیر بومی به علت آگاهی با فنون شنا با اعتماد به نفس كاذب وارد محیط های پرعمق و پرخطر می شوند كه این مورد یكی دیگر از دلایل بروز غریق است.
صفرپور در انتها با این مطلب كه بیش از دو سوم زمین را آب فرا گرفته است با تاكید بر یادگیری شنا تصریح كرد: ضرورت یادگیری شنا از دوران كودكی باید در اولویت تربیتی فرزندان از جانب خانواده ها و آموزش و پرورش باشد.
به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، با وجود اینكه دریا یك موهبت الهی است و تفرج گاه بسیار مناسبی برای اوقات فراغت به حساب می آید اما پیداست با وجود تعداد بالای غریق در دریای مازندران كه هر ساله قربانیان متنوعی را به كام خود می كشد ضرورت ساماندهی و آموزش های پایه با یك برنامه ریزی دقیق و مدیریت بهینه می تواند آمار غریق دریا را تا حدود زیادی كم كند.
گزارش از نوید ساداتی خبرنگار ایسنا
1397/06/04
16:07:47
5.0 / 5
5134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی