ضوابط پذیرش های خاص در اماكن اقامتی تشریح شد

ضوابط پذیرش های خاص در اماكن اقامتی تشریح شد ایمن رها: رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا ضوابط پذیرش زنان و كودكان بدون همراه، اتباع خارجی و زوج های دارای صیغه نامه را در مراكز اقامتی تشریح و درباره پلمب هاستل ها و واحدهای غیرمجاز توضیحاتی ارائه كرد.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، نشست فصلی اتحادیه مهمانپذیرها ی استان تهران با دو سوژه «برخوردهای مالیاتی» و «ضوابط اماكن نیروی انتظامی» در حالی انجام شد كه بیشترین اعتراض مهمانپذیرها، پانسیون دارها و هاستل دارهای مجاز، به فعالیت غیرمجاز اماكن اقامتی معطوف بود.
شاهرخ محمدزاده - رئیس اتحادیه مهمانپذیرهای تهران - اظهار داشت كه لیست و آدرس خیلی از این اقامتگاه ها را جمع آوری كرده و در اختیار اداره اماكن ناجا قرار داده اما تا كنون برخوردی نشده است. اتحادیه هم به لحاظ قانونی اختیار برخورد ندارد.
اعتراض مهمانپذیرها بر این بود كه آنها بعنوان واحد مجاز مدام باید به مأموران اماكن، مالیات، آب و شهرداری پاسخگو باشند، درحالی كه در همسایگی آنها اقامتگاه های غیرمجاز بی آنكه به جایی پاسخگو باشند، درحال فعالیت هستند.
محمدزارده همین طور در ادامه درباره اقدامات انجام شده برای استانداردسازی مهمانپذیرها و پانسیون ها توضیحاتی داد و نسبت به فشارهای اداره مالیات معترض شد و اظهار داشت: اگر بگویم ما با نوعی زورگویی مواجهیم، چرت نبوده است. درآمد مهمانپذیرها مشخص است اما هنگام بررسی های مالیاتی، اتفاقات دیگری رخ می دهد.

شرایط پذیرش مسافران دارای صیغه نامه، زنان و كودكان تنها، زوج ها و اتباع خارجی در اماكن اقامتی
سرهنگ داوود افتخاری - رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا - نیز در این جلسه با استناد به ماده ۱۷ نظام صنفی، بعضی از ضوابط مربوط به اماكن اقامتی را تشریح كرد و اظهار داشت: اصناف مكلفند ضوابط انتظامی را رعایت نمایند. بر این اساس، یك سری قوانین مربوط به پیش از گرفتن پروانه كسب است و یك سری ضوابط هم به دوران بعد از افتتاح اقامتگاه برمی گردد كه البته بیشترین مشكلات در این هنگام بروز می كند.
وی ادامه داد: این ضوابط سال ها است به مجموعه های ایرانگردی و جهانگردی ابلاغ گردیده، اما اطلاع رسانی نادرست موجب برخوردهایی شده كه حتی امروز در سریال ها همان اطلاعات غلط را منتشر می كنند. برای مثال سال ها است مشكل اقامت «زنان و دختران بدون همراه» (دارای مدرك هویتی) حل شده اما هنوز شاهدیم آنها را در اقامتگاه ها نمی پذیرند و حتی شبانه به اداره اماكن برای گرفتن نامه و تاییدیه ارجاع می دهند. این كار لازم نیست.
او سپس این ضوابط را توضیح داد و اظهار داشت: نصب، استفاده و دریافت تجهیزات ماهواره ای در اماكن اقامتی به ستاندن مجوز از مبادی مربوط منوط است. همین طور صاحبان مراكز اقامتی موظفند در صورت مواجهه با «افراد فاقد مدرك» همچون زنان و كودكان بدون سرپرست، آنها را پذیرش كنند و بلافاصله مراتب را به پلیس اماكن عمومی اطلاع دهند.
پذیرش زنان بدون همراه دارای مدارك هویتی در اماكن اقامتی بلامانع است. به نامه اماكن ناجا نیاز نیست. زنان و كودكان بدون همراه و زوج های فاقد مدارك هویتی معتبر، در اماكن اقامتی، نخست پذیرش شوند، سپس مراتب به اماكن ناجا اطلاع داده شود. پذیرش زوج ها با برگه صیغه نامه یا ازدواج موقت بلامانع است. اتباع خارجی بدون مدرك معتبر هم پذیرش شوند، سپس مراتب به اماكن اطلاع داده شود افتخاری افزود: این شرایط برای «زوج های فاقد مدرك» معتبر نیز صادق است. اگر چنین افرادی به اقامتگاه بازگشت كردند، حتما پذیرش شوند اما بلافاصله و به هر طریق، مراتب به پلیس اداره اماكن ناجا اطلاع داده شود. نیاز نیست زوج ها یا زن و مردی را كه مدرك معتبر ندارند، نیمه شب راهی اداره پلیس كنید كه نامه بیاورند. نخست آنها را اقامت دهید و سپس مورد را اطلاع رسانی كنید.
وی اظهار داشت: پذیرش زوج های دارای برگه عكس دارِ «ازدواج موقت» مُمهور به مُهر دفاتر رسمی ازدواج یا امام جماعت، بلامانع است. اگر روحانی (امام جمعه) صیغه نامه جاری كرده، مورد تأیید است. كانون وكلا تلاش زیادی كرد فقط اسناد مربوط به آنها مورد تأیید باشد اما از نظر پلیس اماكن ناجا، برگه صیغه نامه، مدرك تأیید شده ای است.
رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا اشاره كرد: نسبت به پذیرش «اتباع خارجی فاقد مدرك معتبر» اقدام گردد اما بلافاصله مراتب به پلیس اماكن ناجا اطلاع داده شود. حتما كارمندان شیفت شب نسبت به این قوانین آگاه و توجیه شوند. اگر تبعه خارجی را شب در خیابان رها كنید و مورد زورگویی قرار گرفت، این شما هستید كه زیر سوال می روید.
وی همینطور اظهار نمود: پذیرش و اسكان «وابستگان سفارتخانه های خارجی» كه دارای كارت شناسایی از اداره كل تشریفات وزارت خارجه هستند، نیز بلامانع است.
افتخاری تصریح كرد: بیشترین مشكل در این بخش از ضوابط است و اتحادیه ها موظفند این ضوابط را ابلاغ كنند.
او همینطور حضور صاحب پروانه كسب یا مباشر را در اقامتگاه، الزامی دانست و اشاره كرد: حضور مدیر داخلی در مجموعه كفایت نمی كند.
رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا درباره پذیرش متولدان تهران در اماكن اقامتی، توضیح داد: در قانون منعی برای این مورد وجود ندارد اما اگر با چنین مواردی مواجه شدید به آن شك كنید.
او درباره پذیرش مدارك هویتی مثل گواهینامه اتومبیل یا دفترچه بیمه اظهار داشت: در قانون صراحتاً مشخص شده است از مسافر فقط كارت ملی یا شناسنامه گرفته شود.
افتخاری همین طور درباره برخورد با اماكن غیرمجاز توضیح داد: این موارد را باید به اداره اماكن استان اطلاع داد اگر آنها برخورد نكردند، به ما در مركز اطلاع دهید تا پیگیری نماییم.

خانه های امن یا ناامن؛ چرا پلیس برخورد نمی كند؟
وی در پاسخ به سوال یكی از صاحبان مهمانپذیرها كه پرسید اقامتگاه های غیرمجاز تا كنون مشكل امنیتی ایجاد نكرده اند؟ اظهار داشت: این مساله برای ما هم حساسیت دارد، قانونگذار در ماده های ۲۷، ۲۸ و ۸۱ نظام صنفی می گوید اتحادیه های صنفی باید این اماكن غیرقانونی را به ما معرفی كنند تا ما مطابق قانون با آنها برخورد نماییم. درباره مساله امنیتی هم همیشه پیگیر بودیم.
افتخاری اظهار داشت: مراكز اقامتی از نظر امنیتی حساس ترین صنف هستند، احتمال این كه تیم های تروریستی در مهمانپذیرها اقامت داشته باشند زیاد است. بدین سبب ما شما را همكار خود می دانیم و با همكاری شما امنیت جامعه تأمین می شود.
او همینطور درباره استفاده از واژه «هاستل» كه مدتی است بین صاحبان اقامتگاه ها اختلافاتی را به وجود آورده است و منجر به پایین آوردن تابلوهای هاستل ها در شهر تهران به دنبال اعتراض اتحادیه هتلداران شده است، اظهار داشت: هاستل در رسته شغلی خاصی تعریف نشده است اما به نظر ما ماهیت آن با مهمانپذیرها بیشتر همخوان است تا هتل های ۵ ستاره، چون اقامتگاه ارزان به شمار می آید. برای همین اتحادیه مهمانپذیرها باید نامه ای به اتاق اصناف بفرستد و به استناد نظر هیأت حقوقی درخواست كند هاستل در رسته مهمانپذیر تعریف شود، مخصوصاً حالا كه تعداد آنها در حال افزایش می باشد، انجام این كار لازم است.
محمدزاده، رئیس اتحادیه مهمانپذیرهای تهران در این میان توضیح داد كه سال ۹۵ مصوبه استفاده از واژه هاستل بجای مهمانپذیر از هیأت اصناف گرفته شده است كه در آن مصوبه هاستل مترادف مهمانپذیر تشخیص داده شده است.
با این وجود افتخاری اشاره كرد: برای حل مشكل استفاده از واژه هاستل در تابلو باید مصوبه ای گرفته شود كه دقیقاً برابر با مهمانپذیر شناخته شود.
وی در پاسخ به اعتراض یكی از هاستل داران به برخورد مأموران اماكن با این اقامتگاه ها هنگام پلمب كردن و ذكر مصداقی درباره اقدام مأموران اماكن برای پلمب یك واحد صنفی اقامتی كه پروانه كسب با ۵ سال اعتبار داشته است، بیان كرد: نیروی انتظامی یك نهاد حاكمیتی است كه در اختلافات صنفی و یا مسائلی مشابه نمی تواند دخالت كند. اگر واحدی پروانه كسب معتبر داشته و اماكن برای پلمب آن اقدام نموده است، اعلام كنید تا ما پیگیر باشیم. اگر مصداقی كه گفته شد مورد منطقی نبوده، باید صورت جلسه می شد تا بوسیله مسؤولان بالاتر پیگیر شود.
افتخاری اظهار داشت: ضوابط انتظامی هر دو سال یك دفعه به روز رسانی می شود و مأموران اماكن تنها بر طبق ضوابط موجود اقدام می كنند. اگر فردی اشتباه یك واحد اقامتی را پلمپ كند حتما با برخورد شدید قانونی روبرو خواهد شد.1398/03/29
14:43:43
5.0 / 5
4662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی