انتظار دادستان كل كشور از مردم

انتظار دادستان كل كشور از مردم به گزارش ایمن رها دادستان كل كشور با اشاره به حوادث و ناآرامی های آبان 1398 اظهار داشت: انتظار ما از مردم این است كه در این گونه حوادث در كنار نیروهای امنیتی در صحنه صیانت از امنیت باشند.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، حجت الاسلام منتظری دادستان كل كشور در مراسم تودیع و معارفه دادستان جدید مركز استان گیلان با قدردانی از حضور مسؤلان استانی در این مراسم اظهار نمود: لازم است قدردانی ویژه ای از مردم ولایت مدار استان گیلان داشته باشم كه با حضور عزتمندانه خود در هفته گذشته در مبارزه با اغتشاشگران و مزدوران برنامه های دشمنان را نقش برآب كردند.

وی اضافه كرد: اغتشاشگران دو سه روزی امنیت برخی مناطق را مورد هدف قرار دادند، اما مردم فهیم ما به محض اینكه متوجه شدند ریشه این شرارت ها كجاست با همه اعتراضاتی كه به برخی تصمیمات داشتند، اما صف خویش را از آنها جدا كردند و حتی به مقابله با این جریان برخاستند.

منتظری در ادامه به مبحث امنیت اشاره نمود و اظهار داشت: مساله امنیت مهمترین مولفه ای است كه با وجود آن امكان توسعه و پیشرفت برای یك كشور وجود دارد بنابراین همان گونه كه در قرآن كریم و در كلام معصومین (ع) این معنا مشهود است باید دانست بزرگترین نعمتی كه یك جامعه می تواند از آن برخوردار باشد نعمت امنیت است.

دادستان كل كشور بیان كرد: امنیت موضوعی است كه همه آحاد جامعه می توانند در آن نقش داشته باشند البته برخی دستگاه ها مسئولیت مستقیم تامین امنیت را برعهده دارند؛ همانند وزارت اطلاعات نیروی انتظامی و دستگاه قضایی.

وی افزود: در این خصوص انتظار ما از همه مردم این است كه در ایجاد امنیت و صیانت از این نعمت با دستگاه های ذیربط همكاری داشته باشند؛ به عبارت بهتر انتظار ما از مردم این است كه در این گونه حوادث در كنار نیروهای امنیتی در صحنه صیانت از امنیت باشند. یعنی اطلاعات مردم اگر به دستگاه های امنیتی منتقل شود بسیار كارگشا خواهد بود، چون دشمن در اتاق های فكر خود طراح اصلی ایجاد ناامنی هستند و اگر نتواند ایجاد ناامنی كند از برخی مسائل سوءاستفاده كرده تا به اهداف خود برسد.

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از زحمات حجت الاسلام و المسلمین مصطفوی نیا دادستان سابق استان گیلان به برخی وظایف و انتظارات از دادستان ها اشاره نمود و اظهار داشت: دادستان در دستگاه قضایی دارای وظایف گسترده و البته خطیری است و من در اینجا از دادستان جدید گیلان می خواهم كه در همین ابتدا با یك برنامه ریزی منسجم و دقیق در راه اهداف تعیین شده كه همان خدمت به مردم است حركت كنند.

دادستان كل كشور خاطرنشان كرد: یك مدیر خوب بنا به فرموده امیرالمومنین علی (ع) فردی است كه در كارش حسن تدبیر داشته از تبذیر اجتناب كند.

وی اضافه كرد: نخستین وظیفه و انتظار از یك دادستان بطور قطع مردمداری و تكریم ارباب رجوع است، لازمه امر قضا داشتن صبر و حوصله است یعنی طبع امر قضا بگونه ای است كه فرد رجوع كننده به قوه قضاییه در هر حال ناراحت است و قاضی باید در اینجا صبر و حوصله اش زیاد باشد تا بتواند به درستی تصمیم بگیرد.

منتظری تصریح كرد: نظارت مستمر دادستان و دادستان مركز استان بر زیرمجموعه خود شرط دیگری است كه برای یك دادستان ضروریست و این نظارت باید مستمر و دائمی باشد.

دادستان كل كشور مساله حقوق عامه را هم مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: انتظار سوم از دادستان ها كوشش برای صیانت از حقوق عامه و حضور در صحنه های پشتیبانی از حقوق مردم است در این راستا سال های سال در قوه قضاییه اهتمام لازم برای صیانت از حقوق عامه وجود نداشت، اما در چند سال قبل این امر مورد توجه ویژه قوه قضاییه قرار گرفته است.

وی اضافه كرد: امروز یكی از مهمترین وظایف دادستان ها و یكی از ارزشمندترین خدمات دستگاه قضایی مردم صیانت و حفظ حقوق عامه است.

منتظری به بازدید بامداد امروز خود از تالار بندر انزلی اشاره نمود و اظهار داشت: امروز به همراه چند نفر از مسؤلان قضایی از تالاب بندر انزلی بازدید داشتیم كه تالابی بسیار پرارزش و یك سرمایه ملی مهم برای كشور است و در اینجا به استاندار اعلام می كنم بعنوان نماینده دولت كه شما موظف هستید از این سرمایه عظیم صیانت كنید، همینطور مقامات اطلاعاتی و امنیتی و دادستان هم وظیفه دارد از این سرمایه ملی حفاظت كنند؛ از دادستان بندر انزلی و دادستان مركز استان می خواهم كه باید صیانت از این تالاب را به صورت جدی پیگیری كند.

دادستان كل كشور بیان كرد: در بازدیدهایی كه بنده امروز از مناطق مختلف داشتم دو حوزه اشكال داشت و این اشكالات را بر مبنای مستندات و مشاهدات خود بیان می كنم نخستین مشكل تصرفات غیرقانونی كه انجام شده است و باید برطرف شود، اما نكته این است كه برخی ادارات به این متجاوزان خدماتی می دهند كه نباید داده شود مثلا اداره برق به این افراد سودجو گاهی خدمتی عرضه می دهد و این در شرایطی است كه فرد خدمت گیرنده متصرف و متجاوز به اموال عمومی است و وقتی كه به چند نفر این خدمات داده شد طبعا دیگران هم مدعی شده و به تجاوزات خود ادامه خواهند داد.

وی اضافه كرد: استاندار باید از مدیر زیرمجموعه خود بخواهد و بپرسد كه چرا بر خلاف مقررات به متجاوزین خدمات صادر گردیده است و ضروریست كه جلوی این كار گرفته شود.

منتظری اظهار نمود: در بازدیدهای امروز بنده شخصا از شرایط و نوع تصرفات آگاه شدم و با افراد آگاه و ساكنین منطقه هم صحبت كردم بعنوان مثال خانه ای در یك منطقه ای ساخته شده است كه دقیقا بر بستر تالاب است یا در جای دیگری افرادی با ریختن نخاله و خاك تلاش كرده اند زمین تالاب را خشك كرده و به مرور زمان مدعی مالكیت آن شوند كه این ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

دادستان كل كشور بیان كرد: مبحث یا مشكل دوم بحث تالاب بندر انزلی است، بنده در جریان پرونده پروژه بایوجمی بوده و از تهران مبحث را دنبال می كردم و امروز اعلام كردم تا زمانی كه تمام مراكز علمی و دستگاه های ذی ربط اعلام نكنند كه این پروژه خطری برای شهروندان و آبزیان و محیط زیست ندارد نباید اجازه داد كه طرح اجرا شود. در این خصوص اسناد و مدارك زیادی را از جانب مراكز علمی و دانشگاهی دیده ام كه با اجرای این طرح مخالفت كرده و آنرا مخالف سلامت جامعه دانسته اند بنابراین اعلام كردم كه اگر تمام مراكز علمی تایید كردند كه اجرای این طرح برای سلامتی جامعه مضر نمی باشد و به محیط زیست صدمه نمی رساند آن وقت اجرای پروژه مانعی ندارد.

وی تصریح كرد: البته تاسف آور این است كه سازمانی كه باید خودش محافظ محیط زیست باشد این طرح را پیاده كرده و بدون كار كارشناسی لازم پیگیر اجرای آن است طرحی كه برای محیط زیست و منطقه زیان آور اعلام شده است.

منتظری خاطرنشان كرد: در حوزه سواحل جنگل ها رودخانه ها و اراضی شمال كشور ما واقعا سرمایه های عظیمی داریم و من به دادستان های استان های شمالی تاكید كرده ام كه از وجب به وجب این اراضی باید محافظت كنید.

دادستان كل كشور در بخش دیگری از سخنان خود به وظایف دادستان اشاره نمود و اظهار داشت: انتظار دیگر ما از دادستان ها این است كه در شرایط فعلی كشور در كنار دولت بوده و به رونق اقتصادی كمك كنند. این سیاست جدی دستگاه قضایی است كه در كنار دولت باشد تا چرخ اقتصاد بچرخد البته خوشبختانه كمك های ما در این زمینه موثر بوده است و موارد گوناگونی داشته ایم كه با ورود دستگاه های قضایی بخش های زیادی از مشكلات مراكز تولیدی كارخانجات و بنگاه های اقتصادی برطرف شده است بنابراین به دادستان ها باردیگر تاكید می كنم كه در شرایط كنونی بگونه ای تدبیر كنند كه كارخانجات تعطیل نشوند و كارگران بیكار نگردند.

منتظری افزود: پیشگیری از بازداشت های غیرضروری مبحث دیگری است كه باید به آن توجه كرد و سیاست دستگاه قضایی این است كه تا جایی می شود از بازداشت غیرضروری افراد اجتناب شود.

وی به مبحث صلح و سازش اشاره نمود و اظهار داشت: مطلب پایانی این است كه ما باید تلاش نماییم كه اختلافات مردم را با صلح و سازش خاتمه دهیم همینطور كلانتری ها و نیروی انتظامی باید تلاش كنند كه در همان مراحل اول به صلح و سازش برسانند.

منتظری تصریح كرد: انتظار دیگر ما از دادستان ها این است كه در بحث ایجاد امنیت تلاش ویژه ای داشته باشند و ایجاد امنیت را در همه ابعاد جزو وظایف اصلی خود بدانند و تلاش كنند در كنار سایر دستگاه های ذی ربط جامعه از امنیت كافی برخوردار باشد.

در آخر این مراسم سید مهدی فلاح میری بعنوان دادستان جدید مركز استان گیلان ارائه شد.
1398/09/07
11:59:26
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: امنیت , تولید , حفاظ , حوادث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی