كولیوند در برنامه صف اول مطرح كرد؛

روایت رئیس هلال احمر از عملیات سیلاب در کشور

روایت رئیس هلال احمر از عملیات سیلاب در کشور به گزارش ایمن رها رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به جان باختن ۹۰ نفر در جریان سیلاب های اخیر در کشور اظهار داشت: در این عملیات ها ۷۹ هزار نفر امدادرسانی و بیشتر از ۳ هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، پیرحسین کولیوند شامگاه پنجشنبه در برنامه «صف اول» با اشاره به اینکه برپایه هشدارها و اخطارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی، آمادگی، جلوگیری از خسارات بیشتر و امدادرسانی بهتر در جمعیت هلال احمر انجام شد، اظهار داشت: ۲۴ استان کشور متأثر از سیلاب بود که ۱۶۲ محور مواصلاتی و ۱۶۸ شهرستان با همراهی استانداران و سایر همکاران امدادی امدادرسانی شد، تلاش بی وقفه و از جان گذشتگی نجاتگران و امدادگران هلال احمر در عملیات های سیل اخیر قابل ستایش است.
رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: در این عملیات ها ۷۹ هزار نفر امدادرسانی و بیشتر از ۳ هزار نفر به مناطق امن منتقل شد، ۱۱۸۰۰ نفر اسکان اضطراری داده شدند و ۵۶ نفر هم مصدوم شدند.
وی با اشاره به اینکه همراهی و همکاری نیروهای جهادی و خیرین را در این عملیات ها داشتیم، اظهار داشت: در مجموع ۹۰ نفر جان باختند و هنوز ۸ نفر مفقودی داریم، همینطور یک نفر در امامزاده داوود و چند نفر دیگر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم.
کولیوند اظهار نمود: ۱۴۰۰ تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده در عملیات های امدادی و سیل زده حضور مستمر داشتند و تیم های آنست (سگ های تجسس) تلاش بسیار زیادی برای امدادرسانی کردند.
رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به این که همچنان هم عملیات جست وجو در بعضی مناطق ادامه دارد، اذعان کرد: با کمک استاندار و شهردار تهران که هنوز هم حضور پر رنگ داشت توانستیم بسیاری از مناطق صعب العبور را امدادرسانی نماییم.
وی افزود: مردم و نیروهای جهادی با کمک های روانی و آوردن اقلام غذایی همراه ما در عملیات های امداد و نجات سیل حضور داشتند و یکی از نکات مهم حضور تیم های سحر در عملیات های اخیر سیل بود که برای حمایت روانی حادثه دیدگان حضور داشتند که به افزایش تاب آوری مردم و کاهش آلام افراد کمک کرد.
کولیوند اظهار داشت: کالا و اقلام زیستی در مناطق امن ذخیره سازی کردیم، بالگردها از قبل آماده عملیات شده بودند، اما کمک به مردم برای انجام بهتر عملیات ها بسیار تاثیر گذار بود.
رئیس جمعیت هلال احمر بیان نمود: مردم با همراهی خود سبب ارتقای سرمایه اجتماعی هلال احمر شده که من به شکل ویژه از مردم فهیم ایران قدردانی می کنم.
وی با اشاره به اینکه از ۹۰ جان باخته ای که در کشور داریم حدود ۴۰ نفر از آنها در ارتباط با تهران در منطقه های امامزاده داوود و فیروزکوه است، اظهار داشت: سیلاب سنگینی بود که احتیاج به تجهیزات ویژه داشت که شهرداری خیلی سریع این تجهیزات را فراهم نمود.
کولیوند اذعان کرد: در ساعات اولیه عملیات نجات توانستیم ۸۰۰ نفر را به مناطق امن منتقل نماییم، همه همکاران امدادی با تمام توان در ساعات اولیه حادثه در منطقه حضور دارند.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه جلسات مدیریت بحران با تمامی مسؤلان تشکیل شد، اظهار نمود: در جریان تشکیل کمیته مفقودین سعی کردیم اموال مردم را هم حفظ نماییم، هم اکنون در این کمیته فرایند شناسایی پیکرها هم انجام می شود.
وی اضافه کرد: ما محل حادثه و حادثه دیدگان را تا بازگشت شرایط عادی رها نمی نماییم و با تمام امکانات حضور داریم.
کولیوند بیان نمود: مزداران جزو مناطقی بود که گرفتار خسارت زیادی در سیل شد، با توجه بسته شدن دسترسی به مناطق سیل زده روند امدادرسانی کند و عملیات امدادی هوایی انجام شد که با ادامه بارندگی در این مناطق شرایط امدادرسانی به سختی انجام شد.
وی اظهار داشت: بالغ بر ۶ هزار نفر در چارچوب ۱۴۰۰ تیم تخصصی و آموزش دیده برای انجام عملیات امدادی در مناطق سیل زده با از خودگذشتگی و ایثار حضور داشتند، همینطور تیم های پشتیبان هم آماده عملیات بودند.
کولیوند افزود: پیش از عید انبارهای امدادی هلال احمر خالی بود و ما نگران بودیم، اما بعد از شروع سال جدید با دستور رئیس جمهور انبارها شارژ و اوضاع بهتر شد.
رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: تجهیزات هلال احمر به لحاظ لجستیک، انبارها، بالگرد و سایر موارد بسیار کمبود دارد که با عنایت به نیاز جدی ما باید برنامه ریزی دقیق برای رفع کمبودها صورت گیرد.
وی اضافه کرد: در ۱۲ استان عملیات جست وجو در حال انجام می باشد و در سایر استان ها عملیات تقریباً به پایان رسیده که پیشبینی می شود ظرف ۴۸ ساعت آینده آخر همه عملیات ها را اعلام نماییم.
کولیوند اظهار داشت: هلال احمر بر مبنای وظایف خود و بمحض دریافت هشدارهای هواشناسی برای امدادرسانی برنامه ریزی می کند اما فرهنگ سازی برای توجه به هشدارها از جانب مردم هم لازم است.
رئیس جمعیت هلال احمر اظهار نمود: هم اکنون اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر افزایش پیدا کرده است؛ در سیل اخیر علیرغم این که جزو وظایف ما نبود پیامک عمومی برای آمادگی مردم در مقابل سیل ارسال کردیم.
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: برای خدمت رسانی به زائرین در اربعین حسینی جلسات گوناگونی برگزار شده است؛ ما در همه محورهای مواصلاتی پوشش امدادی را در همه مرزهای تعیین شده انجام خواهیم داد.
کولیوند اظهار داشت: بحث امداد و نجات و پزشکی-سلامت در داخل کشور بر عهده هلال احمر و در خارج از کشور بر عهده وزارت بهداشت است.
وی اذعان کرد: سعی کردیم پیش از عملیات اربعین تمرین جدی با هدف هم افزایی انجام دهیم، هم اکنون نیروهای متخصص خود شامل کادر درمان و امدادگر را تعیین کردیم، تعداد داوطلبان برای اعزام زیاد است اما ظرفیت ما محدود هست.
کولیوند افزود: دو فروند هواپیما حالت بیمارستان به همراه آمبولانس و اتوبوس امدادی و همینطور دارو و تجهیزات درمانی آماده برای امدادرسانی هستند.
رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: احتمال گرمازدگی، ابتلاء به کرونا و بیماری های گوارشی سال جاری برای زائرین پیشبینی شده که تمهیدات لازم اندیشیده شده است.
وی با اشاره به اینکه هفت قرارگاه مرکزی در عراق استقرار دارد که نماینده هلال احمر به همراه حشد الشعبی در این قرارگاه ها حاضر هستند، اظهار داشت: سال جاری تعداد پایگاه ها نسبت به آخرین مراسم اربعین پوشش داده شده ۳ برابر بیشتر خواهد شد.
کولیوند اضافه کرد: در سه سطح مختلف بیمارستان، درمانگاه و چادرهای امدادی در شهر نجف پوشش امدادی خواهیم داشت. در راه شهر نجف بیمارستان سیار و پایگاه های امدادی را خواهیم داشت. پرستاران و افراد مسلط به زبان عربی را برای بهتر روند پوشش امدادی در بیمارستان ها مستقر خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه بیمارستان امام علی هلال احمر فعالیتش را برای نخستین بار آغاز خواهد کرد، اظهار داشت: در کربلا، کاظمین، سامرا کادر درمان و نیروهای هلال احمر برای خدمت رسانی به زائرین مستقر خواهند شد.


منبع:

1401/05/15
10:14:21
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی